background

Zona Sonrası Ağrı Tedavisi

Zona Sonrası Ağrı Tedavisi

Zona sonrası gelişen postherpetik nevraljide ilaç tedavileri genel olarak etkin olmaktadır. Ancak ilaç tedavisinin etkisiz olduğu ve ağrının 6 aydan uzun sürdüğü durumlarda etkilenen sinir köklerine radyofrekans (DRG-RF) uygulaması ve epidural steroid enjeksiyonu gibi bloklar uygulanmaktadır.

Sinir Kökü RFT İşlemin Uygulanışı

İşlem ameliyathanede, skopi görüntüleme ile uygulanmaktadır. Damar yolu açılıp kalp hızı ve tansiyon ölçüldükten sonra sedasyon uygulanır. Skopi ile etkilenen sinir kökü belirlenip lokal anestezi altında RF iğnesi ile sinire yaklaşılır ve radyofrekans işlemi gerçekleştirilir. Birden fazla kök tutulmuşsa hepsine aynı işlem uygulanır.

İşlem Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

• İşlemden önce 4 saat kadar aç kalınması gerekmektedir.
• Tansiyon ilaçları işlem sabahı çok az suyla alınmalıdır. Kan sulandırıcı ilaçların 5-7 gün arası kesilmesi gereklidir.

İşlem Sonrası Yapılması Gerekenler

• İşlem sonrası 1- 2 saat istirahat etmeniz yeterli olur.
• RFT uygulamalarında 5-7 gün içinde ağrı şikayeti belirgin olarak azalmaya başlar ve 10-15 gün sonra genellikle tam rahatlama sağlanır.
• Ağrı kesici ilaçlar eğer ağrı şikayeti varsa 2-3 gün kullanılabilir.

İşlemin Riskleri Nelerdir?

Sinir bloklarında o bölgede uyuşma, kanama, ağrıda ilk birkaç gün artma gibi çok nadir görülen yan etkiler olabilir. Görüntüleme altında yapıldığında tüm bu yan etkilerin görülme riski yok denecek kadar azdır.


İlginizi Çekebilir:
Zona Ağrısı Sebepleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?