background

Ağrı Kesicileri Doğru Şekilde Kullanıyor Musunuz?

Ağrı Kesicileri Doğru Şekilde Kullanıyor Musunuz?

Ağrı Kesicileri Doğru Şekilde Kullanıyor Musunuz?

Ülkemizde birçok kişi her ağrı problemi yaşadığında ilk çareyi ağrı kesicilerde buluyor. Hatta birçok kişiden "başım ağrıyor bir ağrı kesici alayım geçer" cümlesini duymuşsunuzdur. Bunun gibi daha birçok örnek verilebilir bu konu ile ilgili. Ancak bu durum gerçekten doğru mu? Her türlü ağrı için ağrı kesici kullanılır mı? Ağrı kesici kullanmanın bir sınırı ya da şartı var mıdır? Gelin bu soruların cevaplarına birlikte bakalım.

En Çok Kullanılan İlaçların Başında Ağrı Kesiciler Geliyor

Ağrı kesiciler dünyada en çok kullanılan ilaçlardan biridir. Birçoğumuz yaşadığımız en ufak bir sorunda direkt olarak bu ilaçlara başvururuz. Çoğu zaman bir baş ağrısında, diş ağrısında ya da vücudumuzda ki herhangi bir ağrı için kullandığımız ağrı kesiciler doğru kullanılıyor mu?

Birçok farklı ağrı kesici türü vardır, ancak hepsi temelde aynı şeyi yaparak çalışırlar: ağrı sinyallerinin beyne ulaşmasını engellerler. Bu, yaralanma veya ameliyat gibi akut ağrılarla uğraşan kişiler için kısa vadede yardımcı olabilir. Ancak ağrı kesiciler düzenli kullanıldığında bağımlılığa yol açabilir.

Bunu gibi bir durumun önüne geçmek için Dünya Sağlık Örgütü, bu tarz ağrı kesicilerin çok sık kullanılmasının önüne geçmek adına birçok ilke geliştirmiştir. Bu ilkelerin amacı, dünya çapında çok yaygın olarak kullanılan bu ilaçların kullanımı için belirli standartlar oluşturmak ve ağrılı hastaların, ilaçların yan etkilerine maruz kalmalarını en aza indirirken, etkili ve yeterli ağrı tedavisi almalarını sağlamaktır.

Ağrı Kesicilerin Öncelikli Kullanım Şekli Ağız Yoluyla Olmalıdır

Piyasada birçok farklı türde ağızdan alınan ağrı kesici vardır ve bu her kişinin hangisini tercih edeceği konusunda kendi tercihi olabilir. Bunun yanında ülkemizde birçok kişi ağızdan alınan bu ilaçların pek faydalı olmadığını ve iğne gibi çözümlerin daha çok işe yaradığını düşünmektedir. Hatta birçok kişi doktordan bu noktada iğne istemektedir. Ancak ağızdan ağrı kesiciler, ağrının giderilmesinde tipik olarak diğer yöntemlerden daha etkilidir. Bunun nedeni, diğer yöntemler gibi kan dolaşımında dolaşmak yerine beyindeki ağrı reseptörlerini doğrudan hedefleyebilmeleridir.

Ayrıca ağız yoluyla yutulan ağrı kesiciler genellikle diğer ağrı kesici yöntemlerden çok daha güvenlidir. Belirtildiği şekilde alındığında ciddi yan etki riski çok düşüktür. Genel olarak, oral ağrı kesiciler çoğu insan için ağrı kesici söz konusu olduğunda en iyi seçenektir. Güvenli, etkili ve kullanışlıdırlar.

Ağrı Kesici Seçimi Ağrının Şiddetine Göre Yapılmalı

Ülkemizde birçok kişi tarafından kullanılan ağrı kesiciler hakkında birçok bilinmeyen nokta vardır. Birçoğumuz bir yerimiz ağrıdığında genellikle hep aynı ağrı kesiciyi kullanırız. Ancak bu noktada ağrı kesici seçimi yaparken göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Öncelikle satın aldığınız her ağrı kesinin gücüne göre bir sınıfı bulunmaktadır. Ve tüm ağrı kesiciler temel olarak 3 sınıfta değerlendirilir. Bu noktada hangi ağrı kesiciyi kullanacağınıza ağrının şiddetine göre karar vermeniz gerekmektedir. Tabi ki çok kuvvetli ağrı kesicileri kendi başınıza kullanmanız doğru değildir. Bir hekimin bu tarz güçlü ilaçları yazması gerekmekte ve belirli periyotlar ile değerlendirmesi gerekmektedir. Zira bu tarz ilaçların yan etkilerini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Ağrı Kesicide Doz Belirlenmesi

Dünya sağlık örgütünün de dediği gibi ağrı kişiye özeldir ve başkasının ağrısına çözüm olan tedavi şekli sizin için çözüm olmayabilir. Bu noktada yapılacak şey çok basittir. Genel olarak her ağrı kesici dozu belli olsa da, bu dozlar ortalama değerlerdir. Bu yüzden bir ağrı kesici kullanacağınız zaman ilacın dozunu belirlemek adına hekiminizden destek almanız ve sonrasında bu doz için kontrole gitmeniz önemlidir.

Ağrı Kesicileri Ağrı Çektiğinizde Değil Düzenli Olarak Kullanmalısınız

Ülkemizde ağrı kesicilerin kullanımında yapılan en büyük hataların başında düzensiz kullanım gelmektedir. Birçok kişi ağrı kesicileri düzenli kullanmak yerine ağrısı olduğu zaman kullanmaktadır. Ancak ağrı kesicileri ağrınız olduğunda değil, düzenli olarak almalısınız. Bunun nedeni, ağrı kesicilerin sadece ağrınız olduğunda değil, düzenli olarak alındığında en iyi sonucu vermesidir. Ağrınız olduğunda sadece ağrı kesici alırsanız, ağrınızın olabileceği kadar iyi kontrol edilmediğini görebilirsiniz.

Bunun yanında kronik olarak ağrı çekmenize neden olan bir hastalığınız varsa ağrınız olduğunda bu ilaçları kullanmanız ağrınızın daha geç azalmasına neden olacaktır ve bu durumda fazladan acı çekmek zorunda kalacaksınız. Bu yüzden düzenli ağrı kesici kullanmak önemlidir. Düzenli kullanılan ağrı kesici aynı zamanda kan düzeyindeki dalgalanmaların önüne geçerek tedaviyi hızlandırmaktadır.

Sabah-Öğlen-Akşam Şeklindeki Ağrı Kesici Kullanımı Doğru Değil

Ülkemizde birçok insan klasik alışkanlık olarak ilaçları ve ağrı kesicileri sabah-öğlen ve akşam kullanmaktadır. Ancak bu tarz ağrı kesici kullanımı birçok açıdan doğru değildir. Bu sabah-öğle-akşam öğünleri arası eşit aralıkta olmadığı için kullanılan ilacın faydası azalacaktır. Bu noktada yapılması gereken diğer birçok ilaçta olduğu gibi ağrı kesicileri de öğünlere göre kullanmak yerine belirli saat aralığı ile kullanmaktır. Bu sayede kronik ağrılar oldukça azalacaktır.