background

Fibromiyalji

Fibromiyalji

Fibromiyalji sendromu (FMS), yaygın kas iskelet sistemi ağrısı, uyku bozukluğu ve yorgunluğun çoğu kez birlikte bulunduğu kronik bir ağrı sendromudur.

Ağrının hissedildiği bölgeler; boyun, bel, kol ve bacaklar, sırt, dirsek, göğsün ön tarafı ve çenedir. Ağrı geniş bir alandadır ve hasta sınırlarını net olarak çizemez.

Ek olarak şişlik, uyuşma ve karıncalanma yakınmaları da bulunabilir. Sabahları daha yoğun olmak üzere gün boyunca devam eden bir yorgunluk vardır. Ağrıya eşlik eden önemli diğer bir yakınma da istirahatteki yaygın sertliktir. Bu yakınma özellikle sabahları daha fazladır ve bir-iki saat kadar sürer.

Fibromiyalji Tanısı

En az 3 ay süren yaygın ağrı yanında 18 hassas noktadan en az on bir noktada muayenede ağrı olması gereklidir. Bunun yanında ağrıyı açıklayabilecek başka patoloji olmaması, laboratuar tetkiklerinde ve radyolojik tetkiklerinde de herhangi bir patoloji görülmemesi de FMS tanısı için önemlidir.

Fibromiyalji Tedavisi

İstirahat, sıcak uygulaması ve masaj ağrıyı biraz azaltmasına rağmen ilaç tedavisinin etkinliğinin çok fazla olmadığı gösterilmiştir.

Tedavide özellikle egzersiz çok önemli yer tutar. Güçlendirme ve germe egzersizleri fibromiyalji semptomlarında etkili bulunmuştur. Ancak, fibromiyaljili hastaların çoğu kez ağrılarında artış ve motivasyon eksikliği gibi nedenlerle egzersiz programlarını sürdüremedikleri görülmektedir. Bu yüzden ağrıyı azaltabilmek amacıyla tetik nokta enjeksiyonları, kuru iğne tedavisi (akupunktur), nöral terapi, Glutatyon ve C vitamin desteği ile ozon terapi gibi metodlar da tedaviye eklendiğinde daha başarılı sonuçlar alınmaktadır.