background

Sırt Ağrıları Ciddi Hastalıkların Habercisi Olabilir

Sırt Ağrıları Ciddi Hastalıkların Habercisi Olabilir

Sırt Ağrıları Ciddi Hastalıkların Habercisi Olabilir

Eğer sizde sırt ağrısı sorunu yaşıyorsanız, bu altta yatan bir sağlık durumunun işareti olabilir. Sırt ağrısı yaygın olmasına ve yaklaşık beş kişiden birini etkilemesine rağmen, ele alınmadığı takdirde ciddi bir sorun olabilir. Sırt ağrısı günlük yaşamınıza müdahale ederek yorgunluğa ve iş yerinde performansın düşmesine neden olabilir. Bazı durumlarda sırt ağrısı daha ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Sırt ağrısı yaşıyorsanız, altta yatan olası nedenleri ekarte etmek için bir doktora görünmeniz önemlidir.

Sırt Ağrılarının Sebebi Akciğer Kanseri ve Tüberküloz Olabilir

Sırt ağrısının birçok farklı nedeni olabilir, ancak bazen akciğer kanseri ya da tüberküloz gibi daha ciddi bir şeyin işareti olabilir. Sırt ağrısının birçok olası nedeni olsa da nefes darlığı, öksürük veya kilo kaybı gibi diğer semptomlarla birlikte yaşıyorsanız, bu daha ciddi durumları ekarte etmek için bir doktora görünmeniz önemlidir. Akciğer kanseri hem erkeklerde hem de kadınlarda kanser ölümlerinin önde gelen nedenlerinden biridir ve birkaç farklı şekilde sırt ağrısına neden olabilir.

En yaygın olanı, kanserin kemiklere yayıldığı (metastaz yaptığı) zamandır, bu da sırtta veya diğer kemiklerde ağrıya neden olabilir. Akciğer kanseri ayrıca göğüste sıvı birikmesine (plevral efüzyon) neden olabilir, bu da akciğerlere baskı uygulayabilir ve ağrıya neden olabilir. Son olarak, tümörler doğrudan sinirlere veya omuriliğe baskı yapabilir ve bu da ağrıya neden olabilir.

Sırt Fıtığı Ağrıya Neden Olur

Sırt ağrısı çeken birçok kişi buna sırt fıtığının neden olduğunu bilmeyebilir. Ancak sırt fıtığı sırt ağrısına neden olmaktadır. Omurganın arkası, omurga fıtıkları açısından en tehlikeli bölgedir. Sırtta 12 omur arasında aniden diskten çıkan bir fıtık, omurgaya doğrudan baskı yapabilir. İşte bu da insanlarda sırt ağrısına sebep olabilir.

Çoğu kişinin doktora gitmesinin ya da işe gitmemesinin en yaygın nedenlerinden biri sırt ağrılarıdır. Fıtıklaşmış bir disk de dahil olmak üzere birçok şeyden kaynaklanabilir. Diskin jel benzeri merkezi sert dış tabakadaki bir çatlaktan yırtıldığında fıtıklaşmış bir disk oluşur. Fıtıklaşmış bir disk bir sinire baskı yaparak ağrıya neden olabilir.

Neden Sırtınız Ağrıyor Olabilir?

Sırt ağrısının nedenleri çok çeşitli olabilir, ancak çoğu zaman sırttaki kaslar, kemikler veya sinirlerle ilgili bir sorundan kaynaklanır. Bazı durumlarda, böbrekler gibi iç organlardaki bir sorun sırt ağrısına neden olabilir.

Sırt ağrısına genellikle uzun süreli oturma veya duruş bozukluğu ile ayakta durma, ağır sırt çantaları taşıma, uzun süreli bilgisayar kullanımı, kaslarda güçsüzlük, tekrarlayan yanlış hareketler veya araba kazaları neden olur. Özellikle çalışan popülasyonda işe bağlı stres ve yorgunluğun neden olduğu kasların aşırı gerginliği ve sertliği, bölgesel ağrı veya fibromiyaljinin neden olduğu lokal ağrılar ve yaşa bağlı sırt ağrıları sıklıkla kas güçsüzlüğü, kaslarda kireçlenmeden kaynaklanabilir. Omurga, osteoporozun neden olduğu stres kırıkları ve dejeneratif skolyoz ve kifoz. Bel fıtığı, boyun ağrısı, kireçlenme, kayma gibi hastalıklar tedavi edilmezse mekanik olarak sırt ağrısına neden olabilir.

Bu Belirtiler Sırt Ağrılarının Habercisi Olabilir

Yetişkinlerde başlayan sırt ağrısı, altta yatan ciddi koşullardan kaynaklanabileceğinden boyun ve bel ağrısından daha ciddidir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri mevcutsa, hemen bir doktora görünmenizde fayda var. Peki sırt ağrısının belirtileri neler?

● Yakın zamanda geçirilen bir trafik kazası veya yüksekten düşme.
● 20 yaşında daha küçük veya 50 yaşında daha büyük kişilerdeki karşılaşılan ilk sırt ağrısı.
● Eğer bağışıklık sisteminizi zayıflatan bir hastalığınız varsa ve uzun süredir kortizon kullanıyorsanız.
● Genel olarak iyi hissetmeme, açıklanamayan kilo kaybı veya ateş. Gece terlemeleri, geceleri artan ağrı, kilo kaybı.
● Bakteriyel bir enfeksiyona sahip olmak.
● Sırt ağrısı sürekli devam ediyorsa ve kötüleşiyorsa.
● Ağrı zorlanma veya yaralanmadan kaynaklanmıyorsa.
● Ağrı zorlanma veya mekanik kaynaklı değilse.
● Uzun süredir geçmiyorsa.
● Ağrı sabahları daha şiddetliyse ve yataktan çıkmakta zorlanıyorsanız.

Kişiye Özel Sırt Ağrısı Tedavisi

Sırt ağrısı, birçok insanın doktora gitmesinin en yaygın nedenleri arasında yer almaktadır. İnsanların yüzde 80'inden fazlası hayatlarının bir noktasında sırt ağrısı yaşamaktadır. Bu noktada etkili bir tedavi bulmayı zorlaştıran birçok farklı sırt ağrısı nedeni vardır. Bununla birlikte, çoğu insanın rahatlama bulmasına yardımcı olabilecek bazı genel tedaviler vardır. Gelin birlikte sırt ağrısı tedavi yöntemlerine birlikte göz atalım.

Sırt ağrısını tedavi etmek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, iyi bir duruşu korumaktır. Bu, dik oturmak, omuzlarınızı geride tutmak ve eğilmekten kaçınmak anlamına gelir. Aynı pozisyonda çok uzun süre oturmaktan veya ayakta durmaktan da kaçınmalısınız. Uzun süre oturmanız gerekiyorsa, belinizi destekleyen bir sandalye kullandığınızdan emin olun. Ayakta dururken, sırtınızdaki gerginliğin bir kısmını almak için bir ayağınızı diğerinin biraz önünde tutun.

İyi duruşa ek olarak, sırtınızı sağlıklı tutmak için aktif kalmalısınız. Egzersiz, sırtınızdaki kasları güçlendirmeye ve esnekliğinizi artırmaya yardımcı olabilir. Bu, gelecekte ağrıyı önlemeye yardımcı olabilir. Ancak şiddetli sırt ağrısı sorunu yaşıyorsanız kesinlikle bir doktora görünmenizde fayda var.