background

Bel/Boyun Eklem Ağrılarında Faset Bloğu ve RFT

Bel/Boyun Eklem Ağrılarında Faset Bloğu ve RFT

Omurgayı oluşturan kemiklerin birbiri ile bağlantısını sağlayan faset ekleminin hasarı, veya kemikler arasındaki yumuşak disklerin dejenerasyonu sonucu ortaya çıkan boyun veya belde lokalize ağrıda faset eklem blokajı ve sonrasında radyofrekans termokoagülasyon (RFT) ile uzun süreli rahatlama sağlanabilir.

İşlemin Uygulanışı

İşlem ameliyathanede görüntüleme altında nokta atış tekniği ile yapılır. Damar yolundan ağrı kesici ve sedasyon sağlayıcı ilaç uygulandıktan sonra işlem lokal anestezi altında uygulanır, böylece genel anestezi almanız gerekmez. MR görüntülerine uygun olan eklemler belirlenip özel iğneler ile faset blok gerçekleştirilir. Blok sonrası hastanın ağrısında en az %50 ve daha fazla rahatlama beklenir. Lokal anestezik uygulamasından sonra hastanın ağrısı istenen düzeyde azaldıysa RFT uygulaması ile uzun süreli rahatlama sağlanabilir. Bu uygulama hemen faset blok sonrası aynı seansta yapılabileceği gibi 1-2 hafta sonra da uygulanabilir.

İşlem Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Sedasyon uygulamaları için işlemden önce 4 saat kadar aç kalınması gerekmektedir.
  • Tansiyon ilaçları işlem sabahı çok az suyla alınmalıdır. Aspirin® , Coraspin® gibi kan sulandırıcı ilaçların kesilmesine gerek yoktur.

  İşlem Sonrası Yapılması Gerekenler

  • İşlem sonrası 1- 2 saat istirahat etmeniz yeterli olur.
  • Girişimden sonra azalan ağrı şikayeti 4-6 saat içinde tekrar başlayabilir. Bu durum lokal anesteziğin etkisinin ortadan kalkmış olmasından kaynaklanır.
  • RFT uygulamalarında ise 5-7 gün içinde ağrı şikayeti belirgin olarak azalmaya başlar ve 10-15 gün sonra tam rahatlama sağlanır.
  • Girişim sonrası 2-3 gün istirahat etmeniz uygun olacaktır ve bir müddet beli veya boynu aşırı zorlayacak hareketlerden kaçınılmanız gerekmektedir.
  • Ağrı kesici ilaçlar eğer ağrı şikayeti varsa 2-3 gün kullanılabilir

  İşlemin Riskleri Nelerdir?

  RFT uygulanan hastalarda kalçada ve bacağın üst kısımlarında geçici his kaybı görülebilir, bu durum genellikle 1-2 hafta içinde kendiliğinden düzelir.

  İlginizi Çekebilir:
  Bel Ağrısının Sebepleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?
  Boyun Ağrısının Sebepleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?