background

Kanser Ağrısında Port Kateter Uygulaması

Kanser Ağrısında Port Kateter Uygulaması

Günümüzde kanser ağrılarının büyük bölümü ilaç tedavileri ve blok uygulamaları ile yeterli şekilde sağaltılmaktadır. Ancak bu tedavilere rağmen ağrısı kontrol edilemeyen hastalara epidural/spinal kateter uygulamaları yapılmaktadır.

İşlemin Uygulanışı

İşlem ameliyathanede, skopi görüntüleme ile uygulanmaktadır. Damar yolu açılıp kalp hızı ve tansiyon ölçüldükten sonra sedasyon uygulanır. Skopi ile giriş yeri belirlenip lokal anestezi altında epidural alana girilir. Kontrast madde ile yer doğrulanıp epidural kateter 4-5 cm içeride kalacak şekilde ilerletilir ve kateter cilt altından geçirilip sağ veya sol meme altına port sistemi yerleştirilir. Kateterden lokal anestezik ve morfin verilerek ağrı palyasyonu sağlanır.

Epidural katetere rağmen yüksek doz morfine ihtiyacı olan hastalara ise aynı yöntemle spinal port kateter uygulaması yapılmaktadır.

İşlem Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

• İşlemden önce 4 saat kadar aç kalınması gerekmektedir.
• Kan sulandırıcı ilaçların 5-7 gün arası kesilmesi gereklidir.

İşlem Sonrası Yapılması Gerekenler

• İşlem sonrası muhtemel yan etkiler açısından 24 saat hastane ortamında gözlenmeniz gerekir.
• İşlem sonrası genelde ilk dozlarla birlikte ağrı şikayeti belirgin olarak azalmaya başlar. Kesin dozun belirlenmesi birkaç günü bulabilir.
• Daha önce kullanılmakta olan opioid tarzı ağrı kesicilerin dozları kademeli olarak azaltılır.

İşlemin Riskleri Nelerdir?

İşlem esnasında epidural alana lokal anestetik verilmesi nedeniyle tansiyonda düşme gözlenebilir, ancak işlem öncesi ve sırasında sıvı tedavisiyle genel olarak nadiren görülür. Bacaklarda geçici uyuşma ve kuvvet kaybı yine blok etkisine bağlı olarak ortaya çıkabilir, genellikle 8-12 saat içinde kendiliğinden düzelir.

Tüm kateter uygulamalarında enfeksiyon riski olup ilaç verilirken steril şartlara uyulması çok önemlidir. Bazı durumlarda antibiyotik kullanılması gerekebilir.

İlginizi Çekebilir:
Kanser Ağrısının Sebepleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?