background

Sakroiliak Eklem Ağrısı

Sakroiliak Eklem Ağrısı

Sakroiliak eklem ağrısı bel ve kalçalarda hissedilir. Ağrı, omurga ve kalça arasındaki eklemin hasar görmesi veya yaralanmasından kaynaklanır.

Sakroiliak ağrı, fıtıklaşmış disk veya kalça problemi gibi diğer durumları taklit edebilir. Sakroiliak eklem ağrısının belirti ve semptomları alt sırt ve kalçada başlar ve alt kalça, kasık veya üst uyluğa yayılabilir.

Ağrı genellikle tek taraflı olmakla birlikte çift taraflı da olabilir. Hastalar ayrıca bacakta uyuşma veya karıncalanma veya bacakta güçsüzlük hissi yaşayabilir. Semptomlar oturmak, ayakta durmak, uyumak, yürümek veya merdiven çıkmakla kötüleşebilir. Bazı hastalar arabaya binmekte ya da ayakta durmakta, oturmakta ya da çok uzun süre yürümekte zorlanırlar.

Sakroiliak Eklem Ağrı Tanısı

Ağrının kaynağını belirlemek için doğru teşhis önemlidir. Fizik muayene, ağrının kaynağının Sakroiliak eklemi olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur. Tanıya yardımcı olmak ve omurga ve kalça ile ilgili diğer sorunları kontrol etmek için röntgen, tomografi veya MR gibi görüntüleme yöntemleri istenebilir.

Sakroiliak Eklem Ağrı Tedavisi

Semptomları yönetmek için önce fizik tedavi, germe egzersizleri, ağrı kesici ilaçlar ve eklem enjeksiyonları kullanılır. Eklem enjeksiyonu sonrası ağrısı azalan hastalara uzun süreli tedavi amacıyla Sakroiliak eklem radyofrekans uygulanabilir.