background

Kanser Ağrısında Çölyak-Splanknik Blok-Nöroliz

Kanser Ağrısında Çölyak-Splanknik Blok-Nöroliz

Özellikle pankreas, mide, kolon gibi iç organ kanserlerinde ilaç tedavisine destek amacıyla çölyak/splanknik gibi sempatik blok uygulamaları 3-6 ay arasında etkinlik göstermektedir.

Bu blokların mümkün olduğunca ağrının başladığı erken dönemde yapılması etkinliği artırmaktadır.

İşlemin Uygulanışı

İşlem ameliyathanede, skopi görüntüleme ile uygulanmaktadır. Damar yolu açılıp kalp hızı ve tansiyon ölçüldükten sonra sedasyon uygulanır. Skopi ile giriş yeri belirlenip lokal anestezi altında blok iğnesi ile çölyak/splanknik gangliyona ulaşılır ve kontrast madde ile yer doğrulanıp öncelikle lokal anestezik verilir. Takiben etkinin uzun sürebilmesi amacıyla fenol yada alkol verilir. Bu bloklar çoğunlukla aynı seansta iki taraflı uygulanır.

İşlem Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

• İşlemden önce 4 saat kadar aç kalınması gerekmektedir.
• Kan sulandırıcı ilaçların 5-7 gün arası kesilmesi gereklidir.

İşlem Sonrası Yapılması Gerekenler

• İşlem sonrası 1- 2 saat istirahat etmeniz yeterli olur.
• İşlem sonrası genelde 5-7 gün içinde ağrı şikayeti belirgin olarak azalmaya başlar. Ortalama olarak 3-6 ay kadar bu etki sürer. İşlem duruma göre takrarlanabilir.
• Ağrı kesici ilaçlar kullanılmaya devam edilmelidir. Ağrı şikayeti azaldıkça dozlar azaltılabilir.

İşlemin Riskleri Nelerdir?

İşlem esnasında sempatik blok nedeniyle tansiyonda düşme gözlenebilir, ancak işlem öncesi ve sırasında sıvı tedavisiyle genel olarak nadiren görülür. Bacaklarda geçici uyuşma ve kuvvet kaybı yine sempatik blok etkisine bağlı olarak ortaya çıkabilir, genellikle 8-12 saat içinde kendiliğinden düzelir.

İlginizi Çekebilir:
Kanser Ağrısının Sebepleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?