background

Bel Ameliyatı Sonrası Geçmeyen Ağrılar Tedavisi

Bel Ameliyatı Sonrası Geçmeyen Ağrılar Tedavisi

Bel ameliyatları sonrası hastaların bir kısmında ağrı geçmeyebilir yada yeniden başlayabilir.

Bu durumda tekrar ameliyat düşünülmüyorsa, ameliyat bölgesindeki yapışıklığın ve enflamasyonun azaltılması için kaudal epidural enjeksiyon ve adezyolizis işlemi uygulanmalıdır.

İşlem Nasıl Uygulanır?

İşlem ameliyathanede, steril koşullarda ve görüntüleme altında uygulanır. Hastaya damar yolundan sedasyon için anestezik ve ağrı kesici ilaçlar verilir. İşlem bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulur, böylelikle herhangi bir acı ve ağrı hissedilmez. Özel iğne ile epidural alana girildikten sonra ameliyatlı alana bir kateter yönlendirilerek nedbe dokusunu eritmek için özel hazırlanan solüsyon yavaş olarak verilir.

İşlem Öncesi Hastanın Dikkat Etmesi Gereken Noktalar

işlemden önce yaklaşık 4 saat aç kalınması yeterlidir. Devamlı kullanılan tansiyon hapı, kalp ilacı gibi ilaçlar az suyla alınmalıdır. Aspirin® , Coraspin® gibi kan sulandırıcı ilaçlar 1 hafta önceden kesilmelidir.

İşlem Sonrası Yapılması Gerekenler

İşlem sonrası 1- 2 saat istirahat etmeniz gerekir. Enjeksiyondan sonra belde ağrı ve girişimin yapıldığı bacakta geçici bir uyuşma ve ağrı olabilir. Ağrı şikayetiniz genel olarak işlemden 3-4 gün içinde azalmaya başlar ve 7-10 gün sonra tama yakın azalmış olması gerekir.

Girişim sonrası 2-3 gün istirahat önerilir.

İşlemin Yan Etkileri-Riskleri Nelerdir?

Epidural steroid enjeksiyonu yapılan hastalar içerisinde 40-60 bin hastada bir sıklıkta enfeksiyon görülme ihtimali mevcuttur. Bu nedenle uygulamalar ameliyathanede mutlak steril koşullarda gerçekleştirilerek bu olasılık en düşük düzeye çekilir.

Sinir hasarı da çok nadir görülen bir durumdur. Özellikle sinir hasarı ciddi bir yan etki olduğundan dolayı riski en aza indirmek için girişimin mutlak suretle görüntüleme altında yapılması gerekir.


İlginizi Çekebilir:
Bel Ağrısının Sebepleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?