background

Zona Ağrısı

Zona Ağrısı

Post-herpetik nevralji, varisella zoster virüsünün sinirlerde enflamasyon yapması sonucu, ciltte zona olan bölgelerde aralıklı veya süreli bir ağrı ortaya çıkması durumudur.

Zona hastalığı olan yaklaşık her beş kişiden biri, postherpetik nevraljiye yakalanır. Özellikle 50 yaş ve üzeri kişiler risk altındadır. Post-herpetik nevraljisi olan birçok kişi bir yıl içinde tamamen iyileşir. Ancak semptomlar bazen birkaç yıl sürer veya kalıcı olabilir.

Ağrı çoğunlukla yanma, bıçaklama, zonklama veya elektrik çarpması gibi olarak tanımlanmaktadır, günde birkaç atak olabileceği gibi süreklide olabilir. Ayrıca etkilenen alanda kaşıntı, duyarlılık, normalde ağrılı olmayan dokunmalarla bile ağrı hissedilmesi gibi semptomlarda eklenebilir.

Zona tanısı etkilenen alanda döküntü olması ve başka herhangi bir cilt hastalığı saptanmaması ile konur.

Zona Ağrı Tedavisi

Zona tespit edildiğinde erken dönem antiviral ilaçlara başlanması zona ağrısı gelişme riskini azaltır. Ancak postherpetik nevralji gelişti ise çoğunlukla basit ağrı kesiciler işe yaramaz. Bu durumda nöropatik ağrı için kullanılan ilaçların başlanması gerekir. Şiddetli ağrısı olan hastalarda tedaviye opioidlerde eklenebilir. Zona ağrısı çok yaygın değil ve dermatomal yayılım uygunsa etkilenen sinir köküne radyofrekans uygulaması da ağrı tedavisinde etkin olmaktadır.


İlginizi Çekebilir:

Zona Sonrası Ağrı Tedavisi