background

Baş Ağrısında Sinir Blokları ve Migren Botoxu®

Baş Ağrısında Sinir Blokları ve Migren Botoxu®

Hayat kalitesini düşüren baş ağrılarında ilaç tedavisi dışında farklı tedavi metotları uygulanmaktadır.

Boyun kaslarından kaynaklanan servikojenik baş ağrısında kuru iğneleme, tetik nokta enjeksiyonu ağrının azaltılmasında oldukça etkili yöntemlerdir. Bu işlemler haftada 2 seans olmak üzere 4-6 hafta uygulanmalıdır, ağrının durumuna göre 3-6 ayda bir tekrar edilebilir.

Tek taraflı başın arka kısmından göze kadar yayılan baş ağrılarında ve küme baş ağrısında büyük oksipital sinir bloğu ve sfenopalatin gangliyon bloğu uygulanmaktadır. Her iki işlemde klinik şartlarında, herhangi bir anesteziye gerek olmadan yapılır. Sfenopalatin gangliyon bloğu haftada 1-2 seans olmak üzere 4 hafta uygulanmalıdır.

Migren türü ağrılarda ise yukarıdaki bloklar uygulanabildiği gibi 18 nokta botox enjeksiyonu da birçok hastada uzun süreli rahatlama sağlamaktadır. İşlem klinik şartlarında, herhangi bir ağrı hissetmeden çok ince iğnelere ile yapılmaktadır. Genel olarak 3-6 ay kadar etkinliği olup işlem bu süreler sonunda tekrarlanır.

İşlemin Riskleri Nelerdir?

Bu işlemlerde riskler çok az ve nadiren görülmektedir. Kullanılan ajanlara alerjik reaksiyon, botox sonrası 1 hafta sürebilen boyun ağrısı görülebilir.


İlginizi Çekebilir:
Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?